
Ny styrelse hos Svalorna
Efter avslutat årsmöte i slutet av april, har nu den nya styrelsen för Svalorna Indien Bangladesh börjat arbeta. Många viktiga frågor ligger framför organisationen, och verksamheten – med fokus på kvinnors rättigheter, organisering av civilsamhället, och en tillräcklig och hållbar produktion av mat – blir bara viktigare och viktigare för varje dag som går.
Isabella Holmqvist blev omvald som ordförande i styrelsen, och fortsätter gör även Louis Eberstål, Malin Grundström, Theodor Stenström, Gabriella Johansson, Markus Lewin och Jenny Warnestam.
Nya röster och kompetenser i styrelsen är Saba Wallace och Inga Hallén. Vad är deras tankar?
Inga Hallén är arkitekt, tidigare stadsbyggnadsdirektör i Lund, och numera pensionerad med eget företag. Hon har även föreningsvana från CISV Malmö/Lund.
”Jag är intresserad av samhällsfrågor. Och att arbeta för solidaritet, demokrati och hållbarhet är det viktigaste för en bättre och mera jämställd värld”, säger Inga. Som tidigare chef och ledare har Inga vana av frågor kring arbetsledning och
personalsamordning, och hur man får en organisation att fungera. ”Jag hoppas kunna bidra med nya infallsvinklar och idéer utifrån de erfarenheter jag har.”
Saba Wallace är samhällsvetare med lång erfarenhet av biståndsarbete, bland annat inom Svenska Missionsrådet och Barnmissionen. Idag driver hon egen verksamhet som konsult i frågor kring utvecklingssamarbete.
”Jag har asiatisk bakgrund själv, och har bott i 12 länder – så jag har jobbat i och med utvecklingsorganisationer länge, bland annat med fokus på Indien och Bangladesh. Så jag förstår kulturen och frågorna, både från ett professionellt och personligt perspektiv. Svalorna har en styrka genom sin långvariga erfarenhet av internationellt samarbete och lokala partnerskap, och arbetet för att ge marginaliserade grupper styrka och möjlighet att själva styra och påverka sina liv. Det är uppenbart, även från håll, att Svalorna har starkt perspektiv på rättigheter och är medvetena om klimat och miljöfrågornas vikt. Och jag hoppas kunna bidra med mina kunskap kring kvinnor och barns rättigheter, kapacitetstärkning och utveckling av starka och effektiva organisationer”, säger Saba.
Vi välkomnar Inga och Saba till Svalorna, och önskar styrelsen lycka till under kommande verksamhetsår!
Text & Foto: Erik Törner/Svalorna
erik.torner@svalorna.org
VAR MED DU OCKSÅ – BLI MEDLEM!
Vill du vara en del av det svenska civilsamhället, och deltaga i arbetet för en mer rättvis, hållbar och medmänsklig värld? Bli medlem hos Svalorna här!