Bortom tekoppens stillhet: Fem kvinnor, två hektar och makt över sin egen framtid 

När vi tänker på te associerar vi det ofta med ord som lugn, stillhet och ritual. En varm kopp i händerna medan världen rusar förbi utanför fönstret. Men bakom varje blad finns en historia, vars nyanser ofta inte berättas. Där finns människorna som arbetat, skrattat, gråtit, drömt och hoppats. 

Nyligen besökte Sofia och Maria från Svalorna ett litet men betydelsefullt projekt i regionen Kotagiri, Indien. I kontrast till de historier som oftast associeras med teproduktion, om exploatering och fruktansvärda arbetsförhållanden, fann vi här en liten oas av framtidstro. Vi mötte fem kvinnor som valt att ta tillbaka makten över sitt liv genom att gå samman, arrendera mark och odla te tillsammans. 

Från osynliga arbetare till ägare 

I decennier har kvinnor inom teindustrin varit de osynliga kugghjulen i maskineriet. De plockar bladen och förädlar produkten i varma rosterier, men får sällan se någon del av vinsten eller ha något inflytande över besluten. I Kotagiri har fem kvinnor; Mahalakshmi, Yogarani, Priya, Priyadarshin och Omana, brutit detta mönster. 

Genom stöd från organisationen Women’s Collective har dessa kvinnor gått samman och hyrt två hektar mark. Här odlar de te enligt sina egna regler. De köper gödningsmedel själva, hanterar skördarna själva och tar alla beslut gemensamt. Plantorna, kunskapen och modet att börja får de av Women’s Collective. 

Att vara egenföretagare är en enkel men revolutionerande skillnad mot att arbeta som anställd. Beslutsmakten ligger hos de fem, tillsammans. 

Utmaningarna i solskenshistorien 

Att bygga något nytt är aldrig enkelt, särskilt inte när naturen har andra planer. Kollektivet står inför utmaningar som få av oss hemma i Sverige någonsin behöver bekymra oss över. Deras största ”konkurrenter” är nämligen tigrar, geparder och bisonoxar som regelbundet stör plantagen och orsakar skador. 

Trots detta drivs verksamheten vidare. Kvinnorna jobbar ofta under dagarna med andra sysslor och har teproduktionen som en välbehövd extra inkomst. Utöver det fysiskt krävande arbetet med grödorna lägger de också tid på att lära sig bokföring och effektivare odlingsteknik. Det krävs mod, tålamod och en stark vilja att lyckas. 

Men belöningen väger tungt. 

Vinsten som bygger framtider 

Varje år producerar plantagen cirka 12 ton teblad. Efter att kostnader för löner, gödning och bekämpningsmedel drags bort, går en årlig vinst på cirka 20 000 indiska rupees (motsvarande cirka 2000 svenska kronor) per person direkt till kvinnornas hushåll. Dessutom tar de ut lön för de 80 dagar om året de arbetar på plantagen vilket landar på ca 35000 rupees(3500 sek). Det kan tyckas som småsummor för oss, men för dessa kvinnor är det inte bara pengar. Det handlar också om frihet, att ha skapat något själva.

Kvinnorna berättade entusiastiskt om hur denna extra inkomst används. Den går direkt till barnens utbildning och till renoveringar av deras hem. När en kvinna kontrollerar sina egna resurser, blomstrar hela familjen. Det är en konkret demonstration av hur ekonomisk självständighet leder till bättre hälsa, säkerhet och möjligheter för nästa generation. 

Varför detta arbete räknas  

Kvinnorna vi besökte driver ett av de tio tekollektiv och fem grönsaksgrupper som idag drivs i området runt Kotagiri genom organisationen Women’s CollectiveGenom att stödja lokala partners som Women’s Collective hjälper vi fler kvinnor att ta steget från anställning till ägarskap. Vi bygger strukturer där kvinnor kan gå från att vara osynliga arbetare till att bli aktiva skapare av sin egen framtid. 

Nästa gång du häller upp en kopp te, kan du kanske ägna en tanke till Mahalakshmi, Yogarani, Priya, Priyadarshin och Omana? Minnas deras mod, deras hårda arbete och framtidshoppet som gror tillsammans med teplantorna.  

Vill du bidra till att fler kvinnor får samma möjlighet? Ditt stöd gör det möjligt för organisationer som Womens Collective att fortsätta nå fler kvinnor i utsatthet. 

 HÄR kan du göra skillnad!

Foto: Sofia Karlsson, Erik Törner, Canva bildbank (tiger)